#1 UMĚLECKÝ DENÍK

21.01.2024

PROČ ZALOŽIT UMĚLECKÝ DENÍK?

Pokud přemýšlíte o tom, jak založit umělecký deník, jsem ráda, že jste tady, protože tento příspěvek vám poskytne všechny důležité informace, které potřebujete, abyste se dostali do hry. 

Umělecký deník je vizuální deník, kde trénujete umění a zároveň se vyjadřujete. Představte si ho jako běžný deník, do kterého přidáte umělecký prvek. 

Můžete si jej vyrobit sami, koupit v obchodě, použít cokoliv je vám milé. Děláte ho pro sebe, bavíte se a používáte si ho k vyjádření sebe sama.

A proč bych si ho měl/a založit?

 Důvodů je mnoho, rozhodně změní váš pohled na umění a pomůže vám vyjádřit se lépe než jakýmkoli jiným způsobem.

1. důvod - je to zábava - nejde o seriózní akademické zkoumání technik, motivů, témat, ale o hravou činnost, kde můžete uvolnit své vnitřní dítě a být umělecky bezstarostní. Představte si, že zkoumáte prolínání barev nanesené jen tak prstem ! Proč ne?

2. důvod - čas pro sebe - můžete se rozhodnout každý den něco nakreslit či namalovat do svého deníku. Buď jako cvičení - skicovat předmět, který vás zaujme - více jak 5 min. nepotřebujete, nebo můžete malovat barevné nálady či přání.

3. důvod - žádný tlak - při tvorbě do deníku nevzniká tlak, který mnozí zažívají při malbě na plátno, neboť mají pocit určité důležitosti,aby se obraz podařil, jak si přejí. Toto se vám s vaším deníkem nestane :-)

4. důvod - umělecký a osobnostní růst - na kombinaci umění a deníku miluji to, že poskytuje dvě úžasné věci a spojuje je dohromady v krásné rovnováze sebevyjádření. Kromě toho se vaše umělecké dovednosti rozvíjejí rychleji .

5. důvod - tvoříte svůj styl - uvědomujete si, co se vám líbí nebo nelíbí, a naučíte se mnoho nových výtvarných technik s lehkostí a bez tlaku.

NEŽ SI DENÍK ZALOŽÍTE

Promyslete si jeho velikost, jeho vazbu, zkoumejte kvalitu papíru - doporučuji papír vhodný na mixed media - můžete pak použít tužku, centropen, tuž, uhel, rudku, aqua pastelky, obyč paselky, akvarel, vodovky, inkoust, pastel, akryl atd.,

PRAVIDLA

Ve vaší tvorbě neexistují žádná pravidla, můžete dělat cokoliv. Chcete-li zároveň psát, zde mám pár inspirací:

1. vypište si mozek - sledujte co se v hlavě odehrává a zapisujte text - je to velmi osvobozující metoda

2. sny - možná máte zajímavé a živé sny, pokud si je začnete zapisovat a číst později, možná uvidíte spojitost nebo vzorec, který by o vás mohl odhalit nějaké pěkné věci.

3. citáty - nám pomáhají dokonale popsat okamžik nebo situaci, dokonce lépe, než to někdy dokážeme, takže je skvělé je zahrnout na stránky vašeho uměleckého deníku.

4. pozitivní afirmace - používám je neustále a skvělé je, že si píšu své vlastní. Měli byste také. Nemusíte je hledat na internetu. Protože afirmace jsou osobní, pouze vy se můžete rozhodnout, která slova popisují to, co skutečně potřebujete a cítíte.

5. emoce - všichni máme emoce, zapisujte si je pravidelně a nebude od věci je výtvarně ztvárnit. Slibuji vám, že je to osvobozující a zábavné.

6. nápady - svůj umělecký deník můžete použít k psaní o svých nápadech, o novém projektu, jendou se vám mohou hodit !

NEZAPOMEŇTE, DĚLÁTE TO PRO SEBE :-)