ST - PASTEL - soft & oil - zimní

PASTEL je vzrušující výtvarná technika, se kterou navážete důvěrný vztah. 

Pastely mají nádherné, zářivé barvy a technika umožňuje malíři přímý kontakt s médiem. Hlavním výtvarným prostředkem se stávají vaše prsty. Jsou nástrojem, který dává život vašemu obrazu. Mezi tvorbou a vámi nestojí nic. Mozek velí a prsty poslouchají, pracují. Tak můžete překrývat, mísit a roztírat přímo na papíru. 

Tato jedinečná výtvarná technika je na pomezí malby a kresby, a proto je tak vyhledávanou výtvarnou technikou i mezi začátečníky.  

Zvolte si variantu:

Cena od 2 900,00 Kč
Please select variants first

Středa

Čas konání

14:30 - 16:30

Lektorka

Vladi Skřivánková - majitelka Ateliéru, malířka, lektorka

Místo konání

atelier Vladi Skřivánková, Havlíčkova 841, Pardubice - 1. patro

Termíny lekcí

  • Přihlášky a úhrada od 11/2020-18.12.2020
  • středeční 6.1.2021, 13.1.2021, 20.1.2021, 27.1.2021, 3.2.2021,10.2.2021,
  • (15.2. - 21.2.2021 jarní prázdniny), 24.2.2021, 3.3.2021, 10.3.2021, 17.3.2021

Kurzovné

  • DOSPĚLÝ: 3.300,-Kč/10 lekcí/120min
  • TEENAGER: 3.100,-Kč/10 lekcí/120min
  • SENIOR: 2.900,-Kč/10 lekcí/120min
  • pomůcky na výtvarný kurz jsou zdarma - v učebně jsou k dispozici tužky, uhly, rudky, pastelky, akvarelové pastelky, pastely suché a oil, akvarelové barvy, akrylové barvy, olejové barvy, štětce, špachtle, stojany, média, palety, potřeby pro linoryt.

Popis kurzu

Připravili jsme pro vás kurz jedinečné výtvarné techniky, která se pohybuje na pomezí malby a kresby, lze jí využít pro abstraktní tvorbu a stejně úspěšně na realistickou. Hravá forma práce s pastelem je vyhledávanou výtvarnou technikou mezi začátečníky, pokročilými malíři i mistry.

Tipy pro malování pastelem

  • Na kreslení pastelem budete potřebovat vhodný strukturovaný povrch, který udrží pigment. Pastelové malby se obvykle provádí na barevném papíře. Jeho tón volíme individuálně, přihlížíme k cíli výkresu. Bílý papír brání vyniknout sytosti barev pastelu.
  • Opravy se zpravidla provádí v raných fázích kreslení. K odstranění většího množství barev využijeme širokého štětce. Obraz musíme umístit svisle, aby při tvoření částice pastelu padaly dolů a neřízeně neušpinily papír. Můžeme použít gumu, nebo kus bílého pečiva, třeba rohlík. Žiletkou zas odřeme tenké tahy.
  • Podmalbu pod pastelovou kresbu je možné udělat akrylem. Výsledek vypadá pěkně a navíc pastely na ní dobře drží, protože papír tímto nátěrem trochu zhrubne. Podmalba akrylem krásně sjednotí vaše tahy pastelem a dodá obrazu hloubku.

Co jsou to pastely?

Pastely jsou křídy, vyrobené ze slisovaného pigmentu, kterými lze vytvořit krásné barevné efekty. Existují různé druhy pastelů, každý se hodí k jinému typu malování. Výhody kreslení a malování pastely tkví v tom, že se díky nim dá vytvořit jak velmi spontánní obraz, tak i přesná kresba.

Suché tvrdé pastely jsou lisované do tyčinek a prodávají se v široké škále odstínů. Jejich tvrdost většinou umožňuje pastely seříznout do špičky pro detailní kresbu. Stejně tak jimi lze nanášet velké barevné vrstvy, prach dobře roztírat atd. Výsledný obrázek nutně potřebuje fixaci, protože pastel z papíru odpadává.

Suché měkké pastely jsou zářivější a paleta široká, pastely se snadněji roztírají, jsou křehčí a snáze se drolí na prášek. Měkký pastel je taktéž třeba na závěr fixovat.

Suché pastely v tužce - mohou být jak samostatným výtvarným prostředkem, tak doplňkovým médiem pro tvrdý nebo měkký pastel. Jsou vhodné k předkreslení námětu či dotvoření detailů pastelu.

Olejové pastely - jsou více přilnavé k podkladu, nedrolí se a není je proto třeba fixovat. Na rozdíl od předešlých dvou druhů je pojidlem barviva olej a není proto vhodné je kombinovat s tvrdým či měkkých pastelem. Do malby olejovými pastely můžeme zasahovat terpentýnem. Olejové pastely se nedají snadno míchat, proto se vyplatí pořídit si širší barevnou škálu. Dají se kombinovat i s olejovými barvami.

Papír pro pastel - existují speciální papíry s hrubším vzorkovaným povrchem, který umožňuje zachytit a udržet pastelový prášek. Dostupná je široká barevná škála odstínů papíru. Vždy uvažujte předem o zamýšleném námětu a technice a rozmyslete si, jaká barva podkladu by byla nejvhodnější. Volbou barvy papíru lze docílit zajímavých efektů a velmi odlišných vyznění výsledné malby. Papír doporučujeme mít připevněn na pevném podkladu nebo malířské podložce: při práci s pastelem je totiž třeba občas trochu přitlačit :-)

Cílem kurzu je vytvoření důvěry ve své umělecké dovednosti a nalezení umělecké techniky, která nejvíce vyhovuje a ve které se chceme zdokonalovat. Vedlejším a důležitým fenoméhem, který zde probíhá je relaxace při tvorbě, nauka soustředění, odpočinek, prožitek radosti a nová přátelství.

S sebou:

zástěry či větší trika, které chrání váš oděv (možno zanechat v ateliéru).

Doporučuji absolvování víkendových výtvarných kurzů, které dávají každému studentovi dostatek času a prostoru při výuce 1 výtvarné techniky.

Počet míst omezen - max. 10