19.2.-20.2. 2022 SUCHÝ PASTEL - portrét x figura

NOVINKA !!!

Kouzlo suchého pastelu musíte zažít na vlastí kůži a to doslova :-). Roztírání pastelu prsty, vrstvení, prolínání, opětovné nanášení je vysoce relaxační záležitost. Suchý pastel má své zákonitosti, které jsou-li dodržené, může s nimi tvořit i naprostý začátečník. Tentokrát se zaměříme na PORTRÉT x FIGURU, a protože se osvědčila výuka podle mistrů, vybrala jsem mezinárodně uznávanou australskou umělkyni JUDY DREW. 

Zvolte si variantu:

Cena od 3 200,00 Kč

Sobota & neděle


Čas konání

so 9:00 - 17:00, ne 9:00 - 16.00

příchod 15 min před zahájením kurzu, přestávka na oběd, pitný režim v ceně

Lektorka

Vladi Skřivánková -majitelka Ateliéru, malířka, lektorka

Místo konání

atelier Vladi Skřivánková, Havlíčkova 841, Pardubice - 1. patro

Popis kurzu

PASTEL je vzrušující výtvarná technika, se kterou navážete důvěrný vztah.

Pastely mají nádherné, zářivé barvy a technika umožňuje malíři přímý kontakt s médiem. Hlavním výtvarným prostředkem se stávají vaše prsty. Jsou nástrojem, který dává život vašemu obrazu. Mezi tvorbou a vámi nestojí nic. Mozek velí a prsty poslouchají, pracují. Tak můžete překrývat, mísit a roztírat přímo na papíru.

Tato jedinečná výtvarná technika je na pomezí malby a kresby, a proto je tak vyhledávanou výtvarnou technikou i mezi začátečníky.  

Jak už bylo řečeno, pastel je technika na pomezí malby a kresby. S pastely můžeme zacházet tak, jak se už samo nabízí: nanášíme barvy, které můžeme roztírat do sebe navzájem a docílit tak zajímavých a jemných malířských přechodů. Stejně dobře lze pastely použít i jako kreslířský nástroj. Právě pro svou snadnou roztíratelnost, jíž lze docílit sametový efekt, jsou pastely velice často využívány k portrétování či malbě aktu. 

Výuka probíhá formou step by step. Naučíte se připravit si pro kresbu suchým pastelem čtvrtku tak, aby pastel na podkladu dobře držel. Ukážeme se přípravnou skicu, výběr barev a jejich postupné nanášení, způsoby roztírání, vrstvení a fixace. Získáte tak dovednost zacházení se suchým pastelem a domů si odnesete kresbu portrétu či figury.

Ve výuce se osvědčila metoda Malujeme podle mistrů - tentokráte jsem vybrala Judy Drew, australskou malířku. Její vášeň pro postimpresionistické období a vliv japonského umění na konci 80. let 19. století spolu s jejím kreativním smyslem pro barvy a formy umožňují Judy vytvářet krásné a moderní práce, přestože Judyina tvorba je současná, zachovává si nádech sentimentu ve všech jejích dílech. Její bohaté a texturované pastely vyjadřují její emoce a lásku k tomuto médiu a vytvářejí osvěžující a silné kompoziční dílo, které je citlivé k tématu. Judy za figurální tvorbu a citlivé portréty lidí z Bougainville získala místní i mezinárodní pozornost.

Cílem kurzu je vytvoření důvěry ve své umělecké dovednosti a nalezení umělecké techniky, která nejvíce vyhovuje a ve které se chceme zdokonalovat. Vedlejším a důležitým fenoménem, který zde probíhá je relaxace při tvorbě, nauka soustředění, odpočinek, prožitek radosti a nová přátelství.

Pomůcky na výtvarný kurz jsou zdarma - v učebně jsou k dispozici tužky, uhly, rudky, pastelky, akvarelové pastelky, pastely suché a oil, akvarelové barvy, akrylové barvy, olejové barvy, štětce, špachtle, stojany, média, palety.

S sebou

zástěry či větší trika, které chrání váš oděv (možno zanechat v ateliéru).


Počet míst omezen - max. 10